Wyjść zwycięsko ze starcia mistrzów: Górnik podejmuje Wisłę

Wiślacy wracają na ligowe boiska, by w ramach 11. serii gier PKO Bank Polski Ekstraklasy zmierzyć swoje siły z zespołem Górnika Zabrze. Starcie wielokrotnych mistrzów Polski od lat wzbudza wielkie emocje, których nie powinno brakować także w sobotnie popołudnie przy na stadionie przy ulicy Roosevelta, gdzie obie ekipy powalczą o poprawę swoich dorobków punktowych.


  • 16.10.2021r.
  • J. Sumera
  • B. Ziółkowski

Górnik Zabrze i Wisła Kraków to dwie uznane marki, które łącznie aż 27-krotnie sięgały po mistrzowską koronę. Dotychczas na najwyższym szczeblu ligowym oba zespoły rozegrały łącznie aż 117 spotkań, a ich bilans nieznacznie przemawia na korzyść śląskiej ekipy, która 45 raz mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Trzy triumfy mniej na swoim koncie mają krakowianie, natomiast 30 potyczek kończyło się podziałem punktów.

Zabrzańska rewolucja

Letnie okienko transferowe przy ulicy Roosevelta było naprawdę gorące i przyniosło Górnikowi sporo zmian personalnych. Główna roszada nastąpiła przede wszystkim na ławce trenerskiej, na której obecnie zasiada dobrze znany zabrzańskiej publiczności Jan Urban, który zastąpił dotychczasowego sternika 14-krotnego mistrza Polski - Marcina Brosza. Przetasowań nie zabrakło również w kadrze zespołu, która uległa znacznemu przemeblowaniu.

Skalę zabrzańskiej rewolucji najlepiej obrazują liczby - aż 17 zawodników opuściło szeregi Górnika, z kolei 21 nazwisk dołączyło do zespołu. Wśród nich są tacy gracze, jak między innymi Mateusz Cholewiak, Grzegorz Sandomierski czy oczywiście Lukas Podolski, który przed tygodniem dołożył swoją cegiełkę do wygranego spotkania z Wisłą Płock (4:2), notując asystę przy trafieniu Piotra Krawczyka.

Przed sobotnim starciem podopieczni trenera Jana Urbana mają na swoim koncie 13 punktów i plasują się na 9. lokacie. Z kolei Wiślacy z 11 punktami zajmują 13. miejsce i właśnie na obiekcie przy ulicy Roosevelta zamierzają przerwać niekorzystną passę trzech ligowych porażek z rzędu i rozpocząć marsz w górę tabeli.

Znaleźć skuteczną receptę

W trzech ostatnich spotkaniach przeciwko Trójkolorowym Biała Gwiazda zaprezentowała skuteczną grę obronną, nie pozwalając Górnikom sforsować linii defensywnej, która umiejętnie broniła dostępu do własnej bramki. Taka postawa pozwoliła Wiślakom zachować czyste konto i dopisać do swojego konta cenne punkty. Dobra praca w defensywie w połączniu z odpowiednią skutecznością w działaniach ofensywnych z będzie z pewnością jednym z kluczy do osiągnięcia sukcesu także w sobotnie popołudnie. Głęboko wierzymy, że tak będzie, a podopieczni trenera Adriana Guli wrócą pod Wawel z pełną pulą.

Pierwszy gwizdek sędziego Bartosza Frankowskiego punktualnie o godzinie 17.30.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV