Postawić się liderowi

W ramach 5. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy drużyna Wisły Kraków uda się do Zabrza, gdzie na stadionie przy ulicy Roosevelta zmierzy swoje siły z liderującym zespołem Górnika. Podopieczni trenera Artura Skowronka zrobią wszystko co w ich mocy, by osiągnąć na Górnym Śląsku korzystny rezultat.


  • 25.09.2020r.
  • Jakub Sumera
  • 400mm

Rywalizacja pomiędzy Górnikiem Zabrze a Wisłą Kraków na stałe wpisała się w historię polskiego futbolu, a każde spotkanie z ich udziałem do dnia dzisiejszego wywołuje wielkie emocje wśród kibiców jednej i drugiej drużyny. Oba kluby to wielkie marki, które wywalczyły łącznie aż 27 tytułów mistrza Polski. Górnicy to jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów, który aż 14-krotnie sięgał po mistrzowski tytuł. Krakowianie z kolei w swojej 114-letniej historii 13 razy okazywali się najlepszą drużyną w kraju.


Pierwsze ligowe starcie pomiędzy Białą Gwiazdą a zespołem z Górnego Śląska odbyło się 6 maja 1956 roku w Krakowie i zakończyło się wysokim zwycięstwem Białej Gwiazdy, która pokonała Górnika aż 7:1, co nadal jest najwyższym zwycięstwem Wisły w starciach z Trójkolorowymi. Bramki dla gospodarzy zdobywali wówczas Stanisław Adamczyk, który popisał się hat-trickiem, a także Marian Machowski oraz Marian Morek, którzy dołożyli po dwa trafienia.


W poszukiwaniu zwycięstwa


Od początku obecnego sezonu Górnik Zabrze prezentuje równą i wysoką formę. Podopieczni trenera Marcina Brosza po czterech rozegranych spotkaniach mają na swoim koncie komplet punktów i przewodzą ligowej tabeli. W ostatniej kolejce zabrzanie pokonali na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej drużynę warszawskiej Legii 3:1 i do dzisiejszego starcia przystępują jako faworyci. Wiślacy z kolei w trwającym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy nie zaznali jeszcze smaku zwycięstwa, a po czterech kolejkach mają na swoim koncie 2 punkty i plasują się na trzynastej pozycji. Przed tygodniem krakowianie ulegli na własnym boisku drużynie Wisły Płock, więc do rywalizacji z liderującym Górnikiem podejdą mocno zmobilizowani, by osiągnąć korzystny rezultat i poprawić swój bilans punktowy. Gracze spod Wawelu postarają się z pewnością nawiązać do ostatniego spotkania w Zabrzu, które zakończyło się ich zwycięstwem 1:0, a bramkę dającą cenne trzy punkty zdobył wówczas Alon Turgeman.


Nowe nabytki = nowa siła

Przed startem rozgrywek drużynę z ulicy Roosevelta zasiliło kilku nowych zawodników, którzy szybko wkomponowali się w śląski zespół i zdołali potwierdzić swoje piłkarskie walory. Takimi piłkarzami bez wątpienia są Alex Sobczyk i Bartosz Nowak. Byli gracze Spartaka Trnawy i Stali Mielec w obecnych rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy stanowią o sile ofensywnej Górnika, a najdobitniej świadczą o tym ligowe statystyki. Po czterech kolejkach Sobczyk ma na swoim koncie 4 asysty i 1 bramkę, którą zdobył na stadionie w Warszawie. Z kolei Bartosz Nowak w dotychczasowych spotkaniach dwukrotnie pokonywał bramkarzy rywali i zanotował taką samą liczbę ostatnich podań przy trafieniach swoich kolegów. Wiślacką defensywę czeka więc nie lada wyzwanie, by zatrzymać rozpędzonych zawodników zabrzańskiego Górnika.

Pierwszy gwizdek sędziego Szymona Marciniaka punktualnie o godzinie 20.30. Pokażmy siłę Białej Gwiazdy i razem trzymajmy kciuki z Wiślaków!

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację