Liczy się tu i teraz, czyli 202. Wielkie Derby Krakowa

12. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy rozpocznie się od mocnego uderzenia w postaci Wielkich Derbów Krakowa. W piątkowy wieczór na stadion przy ulicy Kałuży zawita Biała Gwiazda, która pod dowództwem nowego szkoleniowca - Petera Hyballi - powalczy o prym w starciu z odwieczną rywalką. 


  • 04.12.2020r.
  • Jakub Sumera
  • 400mm

Rywalizacja pomiędzy piłkarzami obu krakowskich zespołów sięga 1908 roku, kiedy to na Błoniach rozegrano pierwszy pojedynek pomiędzy Wisłą a Cracovią, który zakończył się remisem 1:1. Zmagania te od lat wzbudzają ogromne emocje, a wszystkich zainteresowanych kibiców przysparzają o szybsze bicie serca. Dzisiejsze spotkanie będzie 202. odsłoną Świętej Wojny, z czego 79 meczów rozegrano na najwyższym szczeblu ligowym. Ich bilans przemawia na korzyść Wiślaków, którzy odnotowali 35 zwycięstw 22 porażki i 22 remisy.  
 
Sąsiedzi zza miedzy i w tabeli 
 
Do dzisiejszego meczu oba zespoły przystępują jako sąsiedzi z ligowej tabeli. W 11 spotkaniach ekipa Wisły zgromadziła na swoim koncie 10 oczek i zajmuje 12. lokatę, natomiast Cracovia z 12 punktami plasuje się na 11. miejscu. Ewentualne zwycięstwo pozwoli ekipie trenera Probierza zwiększyć przewagę nad Białą Gwiazdą, która z kolei zrobi wszystko, by w piątkowy wieczór pokrzyżować plany gospodarzom, odnieść trzecie zwycięstwo w tym sezonie i awansować o kilka pozycji w stawce. 
 
Zacząć z wysokiego C 
 
Seria niezadowalających wyników sprawiła, że z posadą szkoleniowca 13-krotnego mistrza Polski pożegnał się Artur Skowronek, a stery w wiślackiej szatni przejął Peter Hyballa, który derbowym spotkaniem zadebiutuje na ławce trenerskiej Białej Gwiazdy. Niemiecki szkoleniowiec całkiem niedawno, bo w lipcu 2019 roku, miał okazję mierzyć się z zespołem dowodzonym przez trenera Michała Probierza, kiedy prowadzona przez Hyballę słowacka drużyna DAC Dunajska Streda rywalizowała z Pasami w I rundzie eliminacji Ligi Europy. Wówczas powody do radości miał trener pochodzący z Bocholt, bowiem jego podopieczni zaprezentowali w dwumeczu dobrą dyspozycję i w finalnym rozrachunku zameldowali się w kolejnym etapie rozgrywek. 
 
Głęboko wierzymy, że i tym razem na stadionie przy ulicy Kałuży Peter Hyballa będzie mógł cieszyć się z osiągnięcia korzystnego rezultatu i swoją przygodę z krakowską Wisłą rozpocznie w najlepszy możliwy sposób, czyli od derbowego zwycięstwa. 
 
Zachować status quo
 
Po ostatnich Derbach, które odbyły się 3 marca 2020 roku, prym w Grodzie Kraka wiodą zawodnicy Wisły. Biała Gwiazda pokonała wówczas sąsiadkę zza Błoń 2:0, a na listę strzelców wpisali się Jakub Błaszczykowski oraz Hebert, który w samej końcówce przesądził o zwycięstwie gości. Dla Wiślaków był to trzeci triumf z rzędu na terenie odwiecznego rywala. W piątkowym spotkaniu gracze 13-krotnego mistrza Polski postarają się więc podążyć zwycięską ścieżką i ponownie udowodnić swoją wyższość nad lokalną rywalką. 
 
Pierwszy gwizdek sędziego Daniela Stefańskiego punktualnie o godzinie 20.30. R22azem trzymajmy kciuki za podopiecznych trenera Petera Hyballi! 

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację