Gwiazda ŁKS-u: Kazimierz Moskal

Podczas piątkowej wizyty przy R22 trener ŁKS-u Kazimierza Moskala będzie mógł odbyć prawdziwie sentymentalną podróż. Wróci bowiem do swego dawnego domu, w którym wkraczał w progi profesjonalnego futbolu i w którym święcił swoje największe piłkarskie triumfy.


  • 15.08.2019r.
  • Tomasz Brożek

Moskal jest wychowankiem Gościbii Sułkowice, ale już w wieku 15 lat związał się z Białą Gwiazdą. W pierwszej drużynie Wisły zadebiutował 8 czerwca 1985 roku, zmieniając Artura Bożka w starciu z Górnikiem Zabrze. Do czasu opuszczenia stolicy Małopolski w 1990 roku, mogący występować na pozycji pomocnika i obrońcy, zawodnik uzbierał na swoim koncie 132 występy w wiślackich barwach.

Zbieranie doświadczeń

Obecny trener ŁKS-u powrócił później na R22 po dziewięciu latach i pobycie w klubach takich, jak: Lech Poznań, Hapoel Tel Awiw, Maccbi Ironi Aszdod i roku spędzonym w Hutniku Kraków. W sumie Moskal zagrał dla Białej Gwiazdy 289 razy, zdobywając 55 bramek, sięgając po dwa mistrzostwa Polski (2001, 2003), Puchar Polski (2002, 2003), Puchar Ligi (2001) oaz Superpuchar Polski (2001). Sześć razy wystąpił także w reprezentacji Polski, naznaczają swój epizod w kadrze narodowej jedną bramką.


Moskalowi nie było dane zakończyć piłkarskiej kariery w barwach ukochanej Wisły, lecz swój ostatni mecz zagrał przeciwko ekipie Białej Gwiazdy. Było to 7 listopada 2004 roku w starciu krakowian z Górnikiem. Pomocnik pojawił się na boisku w drużynie zabrzan w 66. minucie, zastępując Krzysztofa Bukalskiego.

Wisła w sercu

Po zawieszeniu butów na kołku Moskal nie musiał długo czekać na znalezienie nowego miejsca pracy, którym po raz kolejny okazała się być Wisła Kraków. Tym razem były pomocnik trafił na Reymonta w roli kierownika drużyny. Później przy R22 Moskal pełnił także funkcję asystenta trenerów: Wernera Liczki, Jerzego Engela, Tomasza Kulawika, Dana Petrescu, Dragomira Okuki i Adama Nawałki. Sam kilka razy także podejmował pracę w roli szkoleniowca pierwszej drużyny Białej Gwiazdy, a później prowadził jeszcze Termalikę, GKS Katowice, Pogoń Szczecin, Sandecję i w końcu ŁKS Łódź.

Moskal, podobnie jak Maciej Stolarczyk, znany jest z zamiłowania do ofensywnego i widowiskowego futbolu. Wszystko wskazuje więc na to, że w piątkowy wieczór czeka nas prawdziwa piłkarska uczta przy R22, oby zakończona zwycięstwem krakowskiej Wisły!

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację