Statystycznym okiem: Wisła vs. Pogoń

Piłkarze krakowskiej Wisły uskrzydleni są ostatnim zwycięstwem ze Stalą Mielec w Pucharze Polski zrobią wszystko, by kontynuować dobrą passę i w meczu z Pogonią Szczecin pokusić się o zdobycie kompletu punktów. Z kolei drużyna prowadzona przez Kostę Runjaicia będzie chciała jak najszybciej zmazać złe wrażenie po pucharowym meczu, który Portowcy przegrali z KKS-em Kalisz. W tradycyjnym cyklu przybliżamy historię bezpośrednich meczów obu drużyn. 


  • 24.09.2021r.
  • A. Warchał

Początek rywalizacji

Początek rywalizacji Wisły Kraków z Pogonią Szczecin w meczach o stawkę datuje się na 19 kwietnia 1959 roku. Wówczas drużyny te spotkały się ze sobą w ramach 5. kolejki I ligi. Mimo fatalnych warunków atmosferycznych obie drużyny starały się zagrażać bramce rywala. W tym aspekcie skuteczniejsi byli krakowianie, którzy w 29. minucie odnotowali pierwsze trafienie. Wówczas na listę strzelców wpisał się Kazimierz Kościelny. Dwadzieścia minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry Biała Gwiazda dopięła swego i po raz drugi zapakowała piłkę do siatki Dumy Pomorza za sprawą kolejnego trafienia Kościelnego. Wiślakom jeszcze dwukrotnie udało się zaskoczyć defensywę rywala, a swoje gole dołożył Stanisław Adamczyk, który przypieczętował efektowne zwycięstwo krakowian.

Najwyższe zwycięstwa

Rywalizacja Wisły Kraków z Pogonią Szczecin niejednokrotnie dostarczała wielu sportowych emocji. Kwestia ta dotyczy również wyników osiąganych przez oba zespoły. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o najwyższe zwycięstwa w historii starć z Portowcami, to Biała Gwiazda kilkukrotnie powtórzyła swój najlepszy wynik. W 1960 roku Wiślacy udali się do Szczecina, gdzie pokonała miejscową drużynę aż 5:0. Osiemnaście lat później padł taki sam wynik, jednak tym razem była to gra towarzyska. Dwa kolejne zwycięstwa różnicą pięciu goli miały miejsce już w XXI wieku, a konkretnie w latach 2004 oraz 2014.

Nie wszystkie spotkania kończyły się jednak po myśli Wiślaków. W 1963 roku miała miejsce najwyższa z dotychczasowych porażek krakowskiej Wisły w meczach z Pogonią Szczecin. Obie drużyny spotkały się ze sobą, by rozegrać mecz w ramach 13. kolejki pierwszoligowych rozgrywek. Spotkanie zdecydowanie lepiej rozpoczęło się dla graczy ze Szczecina, którzy już w 6. minucie za sprawą gola Waldemara Ptaszyńskiego wyszli na prowadzenie. Dziesięć minut później było już 2:0. Wówczas na listę strzelców wpisał się Bogdan Maślaka. Pogoń w trakcie trwania pierwszej połowy jeszcze dwukrotnie trafiła do siatki Białej Gwiazdy, a konkretnie uczynili to Zbigniew Łowkis oraz Maślanka, dla którego było to już drugie trafienie. Po przerwie Pogoń nie zaprzestała atakować, co przyniosło kolejne gole, których autorami zostali Łowkis oraz Joachim Gacka i w finalnym rozrachunku mecz zakończył się zwycięstwem Dumy Pomorza 6:0.

Wspólne akcenty

Dotychczas sześciu trenerów mogło w przeszłości zasiadać na ławce zarówno jednej, jak i drugiej drużyny. Wśród tych szkoleniowców byli między innymi Maciej Skorża, Kazimierz Moskal, Orest Lenczyk, Bogusław Hajdas, Dariusz Wdowczyk oraz Edmund Zientara, który w klubie ze Szczecina pełnił funkcję asystenta. Zdecydowanie więcej wspólnych akcentów stanowili piłkarze, bowiem aż dwudziestu sześciu piłkarzy przywdziało koszulki obu zespołów. W tym miejscu można wymienić takich zawodników, jak  Maciej Stolarczyk, Radosław Majdan czy Patryk Małecki. Również w obecnej kadrze Portowców nie brakuje byłych Wiślaków: Jakub Bartkowski, Paweł Stolarski, a także Jean Carlos Silva.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV