#MisyonBelek2022: Czas na Baník

Przed Wiślakami kolejny sprawdzian podczas obozu przygotowawczego w Belek. Tym razem formę podopiecznych trenera Adriána Guľi sprawdzi czeski Baník Ostrawa, z którym krakowianie zmierzą swoje siły już w piątkowe przedpołudnie.


  • 21.01.2022r.
  • J. Sumera
  • B. Ziółkowski

Piłkarze Białej Gwiazdy od blisko tygodnia przebywają w tureckim miasteczku Belek, gdzie szlifują swoją formę przed wznowieniem ligowych rozgrywek. Jednym z kluczowych elementów przygotowań mecze kontrolne, których podczas obozu Wiślacy rozegrają dokładnie trzy. Pierwszy z nich już za nimi, bowiem we wtorek gracze spod Wawelu stanęli w szranki z Ludogortsem Razgrad. Potyczka z aktualnym mistrzem Bułgarii nie rozpoczęła się po myśli krakowian, którzy po trafieniu Pierosa Sotiriou w 4. minucie przegrywali różnicą jednej bramki. W 81. minucie straty odrobił jednak Dawid Szot, dzięki czemu pierwszy sparing na tureckiej ziemi zakończył się remisem 1:1.

Bogata historia z wiślackim akcentem

Piątek 21 stycznia to data drugiego tureckiego testu, który tym razem przyniesie starcie z Baníkiem Ostrawa. Historia klubu z północnych Czech liczy już blisko sto lat, a jej początek datuje się na 8 grudnia 1922 roku. Niewątpliwie największe sukcesy Baník osiągał na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku, kiedy to 3-krotnie zdobywał mistrzostwo Czechosłowacji. Jedną z kluczowych postaci tamtejszej drużyny był między innymi Verner Lička, który w 2005 roku sięgnął z Białą Gwiazdą po mistrzowską koronę jako szkoleniowiec. Z kolei w latach 2009-2015 barwy Baníka reprezentował obecny zawodnik 13-krotnego mistrza Polski - Michal Frydrych.

Po rozpadzie Czechosłowacji Baník tylko raz okazał się najlepszą drużyną w kraju i miało to miejsce w 2004 roku. Z kolei rok później piłkarze z północnego krańca Bramy Morawskiej triumfowali w rozgrywkach Pucharu Czech. W bieżącej edycji rozgrywek zespół Baníka Ostrawa plasuje się aktualnie na 5. lokacie, mając w swoim dorobku 36 punktów. Na bilans ten złożyło się 10 zwycięstw, 6 remisów i 3 porażki.

Po raz 4.

Dotychczas piłkarze Wisły Kraków i Baníka Ostrawa 3-krotnie stawali naprzeciw siebie. Po raz pierwszy obie drużyny zmierzyły swoje siły 10 października 1976 roku podczas meczu z okazji jubileuszu 70-lecia krakowskiego klubu, który zakończył się bezbramkowym remisem. W 1988 roku lepsi okazji się Czesi, wygrywając aż 4:0, natomiast ostatnia potyczka pomiędzy tymi zespołami miała miejsce 11 lipca 2015 roku. Wówczas na stadionie w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowująca się do startu sezonu Biała Gwiazda pewnie rozprawiła się z rywalem zza południowej granicy i po dwóch bramkach Pawła Brożka oraz trafieniu Macieja Sadloka pokonała go 3:1.

Piątkowe spotkanie będzie można obejrzeć za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube. Początek meczu punktualnie o godzinie 11.00 czasu miejscowego (9.00 czasu polskiego).

Fotogalerie

Wisła Kraków TV