Marcowe zgrupowanie kadry BF z Wiślakami - podsumowanie

W dniach 25-27 marca w Krakowie odbyło się zgrupowanie kadry narodowej w piłce nożnej osób niewidomych. Wśród graczy z Orłem Białym na piersi także i tym razem nie zabrakło przedstawicieli sekcji Wisła Blind Football Kraków.


  • 29.03.2022r.
  • Redakcja

Sprzyjające warunki atmosferyczny pozwoliły pierwszy raz w tym roku na odbycie sobotnich i niedzielnych sesji treningowych na obiekcie MOS Kraków Zachód, który stanowi jednocześnie bazę wiślackiej sekcji BF. „Pogoda dopisała, co pozwoliło nam na realizację wszystkich założeń. Sobota poświęcona została na wdrażanie nowych schematów gry, natomiast w niedzielę rozegraliśmy sparing wewnętrzny z naciskiem na przećwiczenie przyswojonych dzień wcześniej wariantów” - mówił Dominik Foryś, trener kadry oraz Wisły BF.

Przez cały weekend dało się wyczuć dreszcz emocji, który ostatni raz towarzyszył kadrowiczom podczas przygotowań do ME Dywizji B w Rumunii. Na kilka godzin przed rozpoczęciem zgrupowania Międzynarodowa Federacja Sportu Osób Niewidomych (IBSA) opublikowała oficjalny komunikat. W związku z rosyjską agresją w Ukrainie reprezentacja Rosji w piłce nożnej osób niewidomych zostaje wycofana z Mistrzostw Europy Dywizji A, powołując tym samym w jej miejsce reprezentację Polski.

„To dość niespodziewana i nieoczekiwana dla nas szansa zmierzenia się z najlepszymi reprezentacjami na kontynencie podczas najbardziej elitarnego turnieju w Europie. Chciałbym jednak zaznaczyć, iż gracze oraz sztab mówią jednym głosem i wolelibyśmy nie mieć tej możliwości w zamian za pokój i bezpieczeństwo w kraju naszych wschodnich sąsiadów” - zaznacza Marcin Ryszka, kapitan reprezentacji i Białej Gwiazdy BF.

Ubiegłoroczne ME Dywizji B polska reprezentacja zakończyła na trzecim miejscu. Lokata ta umożliwia - decyzją Federacji IBSA - włączenie Polski w miejsce Rosjan do grona uczestników Mistrzostw Europy Dywizji A we Włoszech.

„Jesteśmy świadomi, iż turniej eliminacyjny nie poszedł po naszej myśli pokazując nam, gdzie aktualnie znajdujemy się jako kadra na blind footballowej mapie świata. Udział w rozgrywkach Dywizji A to zdecydowanie wyższy poziom niż ten z rumuńskiego turnieju, mimo to wspólnie ze Stowarzyszeniem „START” podjęliśmy decyzję o przyjęciu zaproszenia do ME we Włoszech. Traktujemy to przede wszystkim jako szansę na zdobycie niezbędnego doświadczenia, które w przyszłości pozwoli nam na budowę silnych struktur pod reaktywowany w ubiegłym roku projekt” - dodał Piotr Niesyczynki, kierownik drużyny.

Mistrzostwa Europy Dywizji A rozegrane zostaną we włoskiej Pescarze w dniach 8-18 czerwca. Dla Biało-Czerwonych będzie to drugi w historii udział w mistrzowskim turnieju - pierwszy miał miejsce w 2015 roku. Wówczas polscy reprezentanci zajęli 9. lokatę podczas ME w Hereford (Wielka Brytania).

Fotogalerie

Wisła Kraków TV