Kilka słów o rywalu: Wisła Płock

Już w najbliższą niedzielę drużyna 13-krotnego mistrza Polski zamelduje się w Płocku, by na Stadionie im. Kazimierza Górskiego stanąć w szranki z miejscową Wisłą. Zanim jednak to nastąpi, postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się ekipie Nafciarzy.


  • 28.10.2021r.
  • Redakcja
  • 400mm.pl

Historia płockiego klubu sięga 1947 roku, kiedy to powołano do życia zespół pod nazwą Elektryczność, którą w kolejnych latach zmieniano na Ogniwo oraz na Spartę. W sezonie 1962/1963 drużyna, która od 1955 roku występowała już pod nazwą Wisła Płock, po raz pierwszy awansowała na poziom centralny i zameldowała się w III lidze, a ponadto zyskała patronat Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, które były Partnerem klubu aż do 2010 roku.

Szczebel po szczeblu

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku Wisła występowała zarówno na szczeblu III ligi, jak i w rozgrywkach ligi okręgowej, co zmieniło się jednak wraz z nadejściem sezonu 1980/1981. Wówczas płocczanie po raz pierwszy pojawili się na zapleczu Ekstraklasy, gdzie występowali przez kolejną dekadę, by na koniec rozgrywek 1993/1994 świętować historyczny awans na najwyższy ligowy szczebel, z którym zaledwie rok później zmuszeni byli się pożegnać. Powrót do piłkarskiej elity nastąpił w sezonie 1996/1997, jednak po raz kolejny ekstraklasowa przygoda Niebiesko-Biało-Niebieskich nie trwała zbyt długo.

Pucharowe sukcesy

W kolejnych latach klub z Płocka naprzemiennie występował na szczeblu I ligi i Ekstraklasy, w której nieprzerwanie występuje już od sezonu 2016/2017. Największe sukcesy płocka Wisła odnosiła jednak w Pucharze Polski. W 2003 roku płocczanie dotarli do finału tych rozgrywek, ale zmuszeni byli uznać wyższość Białej Gwiazdy, natomiast dwa lata później pokonali Zagłębie Lubin i sięgnęli po krajowy puchar, a niedługo później dołożyli triumf w Superpucharze Polski.

Płocka twierdza

W bieżących rozgrywkach zespół dowodzony przez trenera Macieja Bartoszka uczynił z obiektu przy ulicy Łukasiewicza prawdziwą twierdzę, którą zdołał nadkruszyć jedynie Raków Częstochowa, wywożąc z Mazowsza jeden punkt. Pozostałe spotkania kończyły się już po myśli Nafciarzy, którzy zgarniali pełną pulę w starciach z Radomiakiem Radom, Zagłębiem Lubin, Jagiellonią Białystok oraz Pogonią Szczecin. Teraz Niebiesko-Biało-Niebiescy postarają się podtrzymać korzystną serię i w niedzielne popołudnie postarają się powiększyć swój dorobek.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV