Kilka słów o rywalu: Warta Poznań

Poniedziałkowy wieczór piłkarze Wisły Kraków spędzą w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie w ramach 17. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy zmierzą swoje siły z zespołem Warty Poznań. Z tej okazji postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się klubowi z województwa wielkopolskiego.


  • 05.12.2021r.
  • Redakcja
  • 400mm.pl

Początku klubu z Poznania datuje się na 15 czerwca 1912 roku, kiedy to powołano do życia Klub Sportowy Warta Poznań. Założycielami i pierwszymi członkami zarządu nowo powstałego klubu była grupa młodych Polaków, którzy dotychczas występowali w niemieckich zespołach: Marian Bey, Stefan Malinowski, Stefan Mórkowski, bracia Edmund i Franciszek Szycowie oraz Ludwik Zysnarski. Rok później Warta wzięła udział w pierwszych mistrzostwach Wielkopolski, w których to okazała się lepsza od Posnanii oraz Ostrovii Ostrów Wielkopolski i sięgnęła po tytuł.

Największe sukcesy

3 kwietnia 1927 roku Warciarze zadebiutowali na szczeblu najwyższej klasy rozgrywkowej i w premierowym meczu zmuszeni byli uznań wyższość Czarnych Lwów, którym ulegli 0:3. Drużyna czyniła jednak regularne postępy, dzięki czemu już w 1929  roku sięgnęła po pierwszy tytuł mistrza Polski. Sukces ten udało się powtórzyć dopiero dwa lata po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to poznańska ekipa pokonała w decydującym meczu Wisłę Kraków i po raz drugi w swojej historii mogła poszczycić się mianem najlepszej drużyny w Polsce.

Chudsze lata

Kolejne lata nie był już jednak tak udane dla klubu z Wielkopolski, który na mocy fuzji z KS HCP występował w latach 1951-1955 pod nazwą Stal Poznań. Pod koniec 1956 roku przywrócono jednak historyczną nazwę „Warta”, która trzy lata później trafiła pod skrzydła Zakładów Hipolita Cegielskiego. Firma nie zdołała przywrócić klubowi dawnego blasku, jednak przekazała znaczące środki na przebudowę obiektów sportowych.

Rozstania i powroty

Na początku lat 90-tych XX wieku Warta po 43 latach rozłąki powróciła do Ekstraklasy. Po dwóch sezonach spędzonych na szczeblu najwyższej klasy rozgrywkowej Zieloni zmuszeni byli po raz kolejny opuścić szeregi piłkarskiej elity. Przez następne lata poznaniacy rywalizowali głównie na szczeblach III i II ligi oraz I ligi z nadzieją na kolejny awans. Ten nadszedł w 2020 roku, kiedy to drużyna dowodzona przez trenera Piotra Tworka zameldowała się na ekstraklasowych boiskach, a w pierwszym sezonie zajęła 5. miejsce.

Cel główny

Po niezadowalających wynikach z klubem pożegnał się Piotr Tworek, którego miejsce na trenerskiej ławce zajął dobrze znany pod Wawelem Dawid Szulczek. 31-latek, który jest obecnie najmłodszym szkoleniowcem w PKO Bank Polski Ekstraklasie, w latach 2019-2020 pełnił funkcję asystenta pierwszego trenera Białej Gwiazdy. Po dwóch porażkach z rzędu Warta zrobi wszystko, by zgarnąć pełną pulę i odnieść pierwsze zwycięstwo pod dowództwem nowego sternika.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV