Kilka słów o rywalu: Stal Mielec

W piątkowy wieczór emocje związane z 4. kolejką PKO Bank Polski Ekstraklasy zawitają do Mielca, gdzie na Stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji miejscowa drużyna Stali podejmie krakowską Wisłę. Zanim jednak to nastąpi, postanowiliśmy nieco przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków i przybliżyliśmy historię mielczan.

 


  • 12.08.2021r.
  • Redakcja
  • 400mm

Historia klubu z Mielca sięga 10 kwietnia 1939 roku, kiedy to powołano do życia piłkarską sekcję klubu sportowego PZL Mielec. W skład ówczesnej drużyny wchodzili dotychczasowi reprezentanci innych mieleckich klubów takich, jak Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz AZS, a także pracownicy Wytwórni Płatowców NR 2 PZL. Pierwszym spotkaniem nowo powstałej drużyny było starcie przeciwko lokalnemu zespołowi TG Sokół Mielec zakończone zwycięstwem 4:1. Harmonijny rozwój klubu zahamował wybuch II wojny światowej, jednak również w trakcie okupacji nie zaprzestano rozgrywania meczów. Wówczas sportowa rywalizacja przeniosła się na błonia zlokalizowane za lasem komunalnym. 

W kierunku sukcesu

Po zakończeniu wojny Stal rozpoczęła ligową rywalizację na boiskach Klasy B, by kilka lat później awansować szczebel wyżej. Systematycznie wzmacniany zespół odnosił kolejne sukcesy, aż w końcu w 1955 roku awansował do rozgrywek ogólnokrajowych i zameldował się w II lidze.  W swoim premierowym sezonie na tym szczeblu mielczanie zdołali się utrzymać, a w następnych sezonach dzielnie walczyli o awans do I ligi, co powiodło im się w 1960 roku. W najwyższej klasie rozgrywkowej Stalowcy zadebiutowali 19 marca 1961 roku. Wówczas do Mielca zawitał zespół ŁKS-u Łódź, a kibice na trybunach obejrzeli emocjonujący spektakl zakończony remisem 1:1.

Złote lata

W drugim sezonie po awansie Stal opuściła ekstraklasowe szeregi, jednak klubowi działacze zaczęli czynić starania, by zespół ponownie zagościł na piłkarskich salonach. Stało się to dopiero w sezonie 1968/1969, a ważne ogniwa drużyny stanowili wówczas tacy gracze, jak między innymi Henryk Kasperczak czy Grzegorz Lato, którzy kilka lat później poprowadzili Stal do największych sukcesów w historii, czyli wywalczenia dwóch tytułów mistrza Polski w sezonach 1972/1973 oraz w 1975/1976.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV