Kilka słów o rywalu: Śląsk Wrocław

Przed nami 12. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, a już w sobotni wieczór Biała Gwiazda podejmie na stadionie przy Reymonta Śląsk Wrocław. Z tej okazji postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków.


  • 20.10.2021r.
  • B. Juruć
  • B. Ziółkowski

Śląsk Wrocław powstał dzięki fuzji dwóch klubów, które funkcjonowały obok szkół wojskowych - Pioniera i Podchorążaka. Do wydarzenia tego doszło w 1947 roku, jednak dokładna data nie jest znana. Wojskowi przez dłuższy czas walczyli o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, co udało im się w 1964 roku, kiedy to zameldowali się wśród najlepszych drużyn w Polsce.

Największe sukcesy

Śląsk długo czekał na ustabilizowanie swojej pozycji w I lidze, lecz na przestrzeni lat zdołał wzbogacić swoją gablotę. Pierwszy znaczący sukces we Wrocławiu został osiągnięty w 1975 roku, kiedy to zawodnicy zajęli miejsce na najniższym stopniu podium. Rok później wrocławianie świętowali zdobycie krajowego pucharu, a w 1977 roku wygrali ligę i zdobyli pierwsze w swojej historii mistrzostwo. Zespół na stałe zadomowił się już w czołówce tabeli, lecz w następnych edycjach rozgrywek nie zdołał sięgać po kolejne trofea. Sytuacja zmieniła się po 1993 roku, kiedy Śląsk rzadko meldował się na piłkarskich salonach. Zespół występował głównie na poziomie II ligi, a w latach 2003-2005 drużyna prezentowała się na szczeblu III ligi. Na ekstraklasowe boiska dowodzeni wówczas przez Ryszarda Tarasiewicza Wojskowi powrócili dopiero w 2008 roku.

Odbudowa i powrót na pierwsze strony gazet

W trakcie sezonu 2011/2012 Ryszarda Tarasiewicza zastąpił Orest Lenczyk, z którym Śląsk ponownie zameldował się w ścisłej czołówce polskiej Ekstraklasy, sięgając kolejno po tytuł wicemistrza oraz po drugą w historii klubu mistrzowską koronę. Edycja rozgrywek 2012/2013 przyniosła kolejną zmianę na ławce trenerskiej, na której zasiadł Stanislav Levy. Czeski szkoleniowiec doprowadził wrocławian do finału krajowego pucharu oraz wywalczył trzecie miejsce w ligowych rozgrywkach.

Porażki z trudnymi rywalami

Ten sezon ekipa z Dolnego Śląska rozpoczęła w bardzo dobrym stylu i znalazła się w czubie tabeli. Podopieczni trenera Jacka Magiery wielokrotnie potwierdzali swoją dobrą dyspozycję, lecz ostatnie wyniki z pewnością nie są dla nich satysfakcjonujące. Porażki w starciach z Lechem oraz z Rakowem spowodowały spadek na 5. lokatę. Fakt ten z pewnością podrażnił wrocławian, którzy przy R22 powalczą o przełamanie.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV