Kilka słów o rywalu: Radomiak Radom

W piątkowy wieczór stadion przy ulicy Reymonta po raz kolejny będzie świadkiem piłkarskich emocji z udziałem Wiślaków, którzy w ramach 16. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy podejmą zespół Radomiaka Radom. Z tej okazji postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się ekipie Zielonych.


  • 24.11.2021r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Początki Radomiaka Radom sięgają 1910 roku, kiedy to powołano do życia drużynę piłkarską, odwołując się do powstania Radomskiego Towarzystwa Sportowego, które od 1921 roku funkcjonowało pod nazwą Radomskie Koło Sportowe. 12 miesięcy później zespół rozegrał swój pierwszy mecz, kiedy to zmierzył się na własnym terenie z ekipą Stelli Warszawa. W 1924 roku RKS wywalczył awans do Klasy B okręgu warszawskiego, by w kolejnym sezonie zameldować się na wyższym szczeblu.

Niełatwe lata

W latach 30-tych XX wieku zawodnicy z Radomia ambitnie walczyli o awans do Ekstraklasy, jednak bezskutecznie, co w niedalekiej przyszłości doprowadziło klub do kryzysu, który pogłębił wybuch II wojny światowej. W 1945 RKS sięgnął po mistrzostwo okręgu warszawskiego, przez co w następnej edycji rozgrywek po raz pierwszy mógł przystąpić do rywalizacji o mistrzostwo Polski, które wówczas rozgrywano w systemie pucharowym. Ostatecznie zmagania te RKS zakończył na ćwierćfinale, gdzie uległ zespołowi ŁKS-u Łódź 1:3.

Historyczny awans i powrót do elity

W 1967 roku nastąpiła fuzja Radomskiego Koła Sportowego i Klubu Sportowego „Radomiak”, na mocy której powstał Radomski Klub Sportowy „Radomiak”. W sezonie 1982/1983 występujący na zapleczu Ekstraklasy Zieloni do końca rywalizowali o awans do piłkarskiej elity, lecz w końcowym rozrachunku uplasowali się na 3. miejscu. W kolejnej edycji rozgrywek Radomiak okazał się już bezkonkurencyjny i po raz pierwszy w historii zameldował się wśród najlepszych drużyn w kraju, a w pierwszym meczu pokonał na własnym boisku Bałtyk Gdynia 3:0. Ostatecznie Radomiak swój premierowy sezon na ekstraklasowych boiskach zakończył na 15. lokacie i pożegnał się z Ekstraklasą. W sezonie 2020/2021 Zieloni okazali się najlepsi spośród zespołów Fortuna 1. Ligi, czym zapewnili sobie prawo gry na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, na który powrócili po 36 latach nieobecności.

Pozbawieni strzelca

W obecnej kampanii drużyna prowadzona przez trenera Dariusza Banasika poczyna sobie nad wyraz dobrze i obecnie plasuje się na 5. miejscu w ligowej tabeli. Przy ulicy Reymonta Radomiak postara się kontynuować korzystną passę i wzbogacić swoje konto o kolejne trzy punkty, o co z pewnością nie będzie łatwo. W piątkowy wieczór szkoleniowiec Zielonych nie będzie mógł skorzystać z usług kilku ważnych zawodników, w tym między innymi najlepszego strzelca zespołu - Karola Angielskiego.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV