Kilka słów o rywalu: Pogoń Szczecin

Kolejnym rywalem Białej Gwiazdy w walce o ligowe punkty będzie Pogoń Szczecin, która w niedzielne popołudnie zamelduje się przy R22. Zanim jednak oba zespoły wybiegną na murawę, postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków.


  • 25.09.2021r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Historia Pogoni Szczecin sięga 21 kwietnia 1948 roku, kiedy to powołano do życia zespół pod nazwą Klub Sportowy Sztorm, która przystąpiła do rozgrywek na szczeblu klasy C. W wyniku połączenia kilku szczecińskich klubów sportowych w marcu 1949 roku powstał KS Związkowiec i rozpoczął zmagania w A-klasie, po czym jego miejsce zajął Klub Sportowy Kolejarz Szczecin, który od 1955 roku występował pod nazwą Klub Sportowy Pogoń.

Pierwsze sukcesy

Dwa lata później drużyna dowodzona przez Floriana Krygiera odniosła pierwszy sukces, jakim niewątpliwie było wywalczenie wicemistrzostwa Ligi Międzywojewódzkiej oraz zajęcie pierwszego miejsca w turnieju barażowym o II ligę. W swoim premierowym sezonie na tym szczeblu rozgrywkowym Portowcy okazali się bezkonkurencyjni i awansowali do I ligi, z którą pożegnali się po dwóch latach, by po kolejnym roku z powrotem zameldować się wśród najlepszych drużyn w kraju.  Ważną postacią w ekipie znad Zalewu Szczecińskiego był wówczas Marian Kielec, który w sezonie 1962/1963 został królem strzelców.

Coraz śmielej

W kolejnych latach szczecinianie na dłużej zadomowili się na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, tocząc zacięte boje o czołowe lokaty. Najwyższą z nich udało im się zająć w sezonie 1970/1971, kiedy to zakończyli rozgrywki tuż za ligowym podium. W 1979 roku Pogoń po raz kolejny zmuszona była pogodzić się z degradacją na zaplecze Ekstraklasy, do której jednak szybko, bo w 1981 roku, powróciła. W tym samym roku Portowcy zameldowali się również w finale Pucharu Polski, ale w decydujący meczu ulegli Legii Warszawa. Rok później szczecinianie powtórzyli swój wyczyn i awansowali w finale krajowego pucharu, gdzie tym razem nie byli w stanie pokonać Lecha Poznań.  

Dwa razy brąz, raz srebro

Złota dekada lat 80-tych XX wieku przyniosła Pogoni trzecie miejsce w 1984 roku, a trzy lata później wicemistrzostwo Polski, co do dzisiaj pozostaje największym sukcesem zespołu ze stolicy województwa zachodniopomorskiego. Ponadto Portowcy mogli zaprezentować swoje umiejętności na arenie międzynarodowej, rywalizując w rozgrywkach Pucharu UEFA. W sezonie 2020/2021 Granatowo-Bordowi nawiązali do tamtego okresu i na zakończenie ligi mogli cieszyć się z brązowego medalu.

W szczecińskim obozie przed niedzielą

W dotychczasowych spotkaniach obecnej edycji rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy Portowcy uzbierali 13 punktów, co obecnie plasuje ich na 3. lokacie. W starciu z Białą Gwiazdą trener Kosta Runjaić nie będzie mógł skorzystać z takich zawodników, jak między innymi Alexander Gorgon czy Hubert Matynia, którzy zmagają się z urazami. Przy Reymonta wystąpić będzie mógł natomiast Kamil Grosicki, który po 14 latach powrócił do Pogoni i ponownie przywdział granatowo-bordową koszulkę.  

Fotogalerie

Wisła Kraków TV