Kilka słów o rywalu: Piast Gliwice

Przed nami 10. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy. Już w piątkowy wieczór piłkarze Białej Gwiazdy wybiegną na murawę stadionu przy ulicy Okrzei, gdzie staną naprzeciw miejscowej ekipie Piasta. Z tej okazji postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków.


  • 29.09.2021r.
  • Redakcja
  • 400mm

Początki klubu z Gliwic datuje się na 18 czerwca 1945 roku, kiedy to powołano do życia organizację sportową pod nazwą Klub Sportowy Piast Gliwice, którą dzień później zarejestrowano. W 1957 roku drużyna z Górnego Śląska zadebiutowała w rozgrywkach II ligi, gdzie przez wiele lat zajmowała czołowe miejsca w tabeli. Jedne z największych sukcesów na tym szczeblu rozgrywkowym gliwiczanie odnosili w latach 1975-1983, kiedy to byli bliscy awansu na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Ponadto piłkarze z Gliwic dwukrotnie (1978 oraz 1983) awansowali do finału Pucharu Polski, jednak w decydujących spotkaniach zmuszeni byli uznać wyższość swoich rywali, przegrywając kolejno z Zagłębiem Sosnowiec 0:2 oraz z Lechią Gdańsk 1:2.

Trudne momenty

W latach 90-tych XX wieku borykający się z problemami organizacyjno-finansowymi Piast zmuszony był wycofać drużynę z rozgrywek wiosną 1993 roku. Reaktywacja zespołu nastąpiła w 1997 roku, kiedy to Piastunki rozpoczęły zmagania na szczeblu B-klasy.

Na piłkarskich salonach

24 maja 2008 roku Piast Gliwice po raz pierwszy w historii wywalczył awans do piłkarskiej elity, w której to śląski zespół zameldował się wraz z początkiem rozgrywek 2008/2009. Premierowy sezon w Ekstraklasie Piast zakończył na 11. miejscu w tabeli, natomiast rok później zajął ostatnią lokatę i pożegnał się z najwyższą klasą rozgrywkową, do której powrócił w sezonie 2012/2013 roku. Po ostatniej kolejce prowadzona wówczas przez trenera Marcina Brosza drużyna uplasowała się tuż za ligowym podium, co zapewniło jej udział w eliminacjach do Ligi Europy.

Uzupełniona gablota

W kolejnych latach Piast zadomowił się wśród najlepszych drużyn w kraju, z którymi z powodzeniem walczył o czołowe lokaty. Taka postawa doprowadziła gliwicki klub do największych sukcesów dotychczasowej historii - w sezonie 2015/2016 pod wodzą Radoslava Latala gliwiczanie zajęli 2. miejsce i wywalczyli tytuł wicemistrza Polski, natomiast w kampanii 2018/2019 dowodzeni przez trenera Waldemara Fornalika piłkarze sięgnęli po mistrzowską koronę.

Przed starciem z Białą Gwiazdą

Przed piątkowym spotkaniem Piastunki mają na swoim koncie 10 punktów, co plasuje ich na 13. lokacie w ligowej tabeli. W starciu z Białą Gwiazdą drużyna trenera Waldemara Fornalika zmuszona będzie radzić sobie bez jednego ze swoich filarów – Jakuba Czerwińskiego – który obecnie zmaga się z kontuzją.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV