Kilka słów o rywalu: Odra Opole

W piątkowy wieczór podopieczni trenera Jerzego Brzęczka rozegrają spotkanie 4. kolejki Fortuna 1. Ligi, mierząc swoje siły z Odrą Opole. Po dwóch zwycięstwach z rzędu Wiślacy zrobią wszystko, by i tym razem dopisać do swojego konta komplet punktów. Z tej okazji postanowiliśmy zajrzeć do obozu rywala i sprawdziliśmy, co słychać u Niebiesko-Czerwonych.


  • 04.08.2022r.
  • V. Zhuzhelskyi
  • B. Ziółkowski

W czerwcu 1945 roku w opolskim ratuszu zebrali się założycieli pierwszego powojennego klubu sportowego, by nadać mu nazwę Opolski Klub Sportowy „Odra”. Już w 1951 roku opolanie rozgrywali swoje mecze na szczeblu II ligi, a po dwóch kolejnych sezonach awansowali do Ekstraklasy, gdzie pierwszym rywalem była warszawska Gwardia. Przygoda z elitą nie trwała jednak zbyt długo, bowiem na koniec sezonu Odra została zdegradowana na niższy szczebel. W 1955 roku Niebiesko-Czerwoni dotarli półfinału Pucharu Polski, w którym zmuszeni byli uznać wyższość Lechii Gdańsk, której ulegli 0:2.

Lista osiągnięć

W latach 60-tych Odra regularnie występowała w gronie najlepszych drużyn kraju. W 1964 osiągnęła najlepszy wynik w historii, plasując się na najniższym stopniu podium. W 1977 roku z kolei piłkarze z Opola sięgnęli po Puchar Ligi, czym zapewnili sobie prawo gry w europejskich pucharach, z którymi pożegnali się już jednak w pierwszej rundzie, przegrywając z 1.FC Magdeburg.  

Współczesność

W 1981 roku zespół z Opola po raz kolejny opuścił ekstraklasowe szeregi, a kolejne lata przynosiły Odrze niełatwe chwile. Pomimo organizacyjnych trudności opolanie zdołali jednak powrócić na drugi poziom rozgrywkowy w Polsce, na którym występują nieprzerwanie od 2018 roku. W ubiegłym sezonie Niebiesko-Czerwoni zdobyli 51 punkty, kończąc rozgrywki na 5. miejscu. W barażach jednak nie poradzili sobie z Koroną Kielce.

Po raz 43.

Dotychczas Biała Gwiazda spotykała się z Odrą 42 razy. 17-krotnie po komplet punktów sięgali krakowianie, 12 razy wygrywali opolanie, z kolei 13 meczów skończyło się wynikiem remisowym. Pierwszy pojedynek pomiędzy piątkowymi rywalami miał miejsce w czerwcu 1953 roku, kiedy to lepsi okazali się Wiślacy, wygrywając 3:1. Po raz ostatni Wisła i Odra stanęły naprzeciw siebie w kwietniu 1981 roku. Wtedy drużyna spod Wawelu odniosła pewne zwycięstwo, pokonując rywala 3:0.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV