Kilka słów o rywalu: Lechia Gdańsk

W ramach 7. serii gier PKO Bank Polski Ekstraklasy piłkarze krakowskiej Wisły podejmą na własnym stadionie gdańską Lechię, z którą w niedzielne popołudnie powalczą o kolejne ligowe zwycięstwo. Zanim jednak piłkarze obu zespołów wybiegną na murawę stadionu przy R22, postanowiliśmy nieco przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków i przybliżyliśmy historię Biało-Zielonych.


  • 09.09.2021r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Początki Lechii datuje się na sierpień 1945 roku, kiedy to w odradzającym się po wojennych zniszczeniach Gdańsku powstał Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów, a wśród założycieli klubu wiodącą rolę pełniły osoby związane z Politechniką Gdańską. Swój pierwszy mecz piłkarska drużyna rozegrała już w pierwszym miesiącu funkcjonowania, przegrywając 4:6.

W 1946 roku klub przyjął nazwę Lechia, a oficjalnymi barwami zostały kolory biały i zielony, natomiast funkcję Prezesa klubu powierzono ówczesnemu dyrektorowi Biura Odbudowy Portów - inżynierowi Władysławowi Szedrowiczowi. Rok 1948 przyniósł pierwszy w historii awans na szczebel I ligi, gdzie Lechiści występowali w sezonie 1949, po czym pożegnali się z najwyższą klasą rozgrywkową. Na piłkarskie salony gdańszczanie wracali w latach 1952-1953 oraz 1955-1963, kiedy to zespół z Pomorza notował wiele udanych występów, co zaowocowało awansem do finału Pucharu Polski, a także wywalczeniem trzeciego miejsca w rozgrywkach Ekstraklasy.

Pierwsze sukcesy

Po spadku w 1963 roku Lechia występowała na szczeblach II oraz III ligi, by w 1984 roku ponownie zameldować się wśród najlepszych drużyn w kraju. Z kolei dwa lata wcześniej klub z Gdańska odniósł największe sukcesy w swojej dotychczasowej historii, sięgając po krajowy Puchar oraz po Superpuchar Polski, dzięki czemu uzyskał prawo gry w Pucharze Zdobywców Pucharów. W I rundzie los skojarzył Lechistów ze słynnym Juventusem Turyn, który okazał się jednak przeszkodą nie do przejścia.

Gablota wzbogacona

W 1988 roku Lechia opuściła szeregi Ekstraklasy, do której powróciła 20 lat później. Od tego momentu gdańszczanie na stałe zagościli wśród wiodących zespołów piłkarskich w Polsce, rozgrywając wiele pamiętnych spotkań, a w sezonie 2018/2019 uzupełnili klubową gablotę o kolejne trofea, triumfując w Pucharze oraz w Superpucharze Polski, czym powtórzyli sukces sprzed 37 lat.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV