Kilka słów o rywalu: Górnik Łęczna

W 5. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy piłkarze krakowskiej Wisły udadzą się do Łęcznej, gdzie w sobotni wieczór staną naprzeciw tegorocznego beniaminka najwyższej klasy rozgrywkowej - zespołowi Górnika. Zanim jednak to nastąpi, postanowiliśmy nieco przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków i przybliżyliśmy historię Zielono-Czarnych.


  • 19.08.2021r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Początki Górnika Łęczna sięgają 20 września 1979 roku, kiedy to z inicjatywy pracowników Kombinatu Budownictwa Górniczego „Wschód” utworzono drużynę piłkarką i zgłoszono ją do rozgrywek ligowych na poziomie klasy B. Podopieczni trenera Andrzeja Zacharego już w pierwszym sezonie występów zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, zajęli pierwsze miejsce i awansowali do klasy A, a  rok później zameldowali się na szczeblu okręgowym. Z każdym kolejnym rokiem klub z Lubelszczyzny czynił regularny progres, co doprowadziło zespół do awansu na poziom centralny i zmagań w III lidze. W sezonie 1995/1996 Zielono-Czarni awansowali na zaplecze Ekstraklasy, gdzie przez długie lata toczyli zacięte boje o prawo gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ta sztuka powiodła się im w sezonie 2002/2003, kiedy to pokonali Zagłębie Lubin po emocjonującym dwumeczu barażowym i zameldowali się na piłkarskich salonach.

Awanse i spadki

Ekstraklasowy debiut Górnika Łęczna miał miejsce 9 sierpnia 2003 roku. Wówczas na Lubelszczyznę zawitał zespół Wisły Płock, który zmuszony był uznać wyższość beniaminka. Gospodarze pokonali Nafciarzy 3:1 i zgarnęli komplet punktów. Wraz z końcem sezonu 2006/2007 Zielono-Czarni opuścili najwyższy poziom rozgrywkowy, na który powrócili dopiero w edycji 2014/2015.  Po trzech latach łęcznianie ponownie pożegnali się z Ekstraklasą i rozpoczęli zmagania na szczeblu I ligi, a także II ligi, by w obecnej edycji rozgrywek po raz trzeci zagościć wśród najlepszych polskich klubów.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV