Kilka słów o rywalu: Cracovia

Już w niedzielę pod Wawelem zostanie rozegrane spotkanie, które od ponad wieku elektryzuje całą piłkarską Polskę. Na murawę stadionu przy ulicy Reymonta wybiegną piłkarze Wisły Kraków i Cracovii, by powalczyć o prym w mieście królów. Z okazji nadchodzących Wielkich Derbów Krakowa postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się klubowi z drugiej strony Błoń.


  • 04.11.2021r.
  • Redakcja
  • 400mm.pl

Derbowa rywalizacja Wisły i Cracovii sięga 1908 roku, kiedy to oba zespoły zmierzyły swoje siły na terenie krakowskich Błoń. Zacięte spotkanie dostarczyło wiele emocji, a w finalnym rozrachunku zakończyło się remisem 1:1. W 1921 roku drużyna wywalczyła mistrzostwo Polski, natomiast 25 marca 1928 roku zadebiutowała na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w starciu z Czarnymi Lwów, pokonując rywala 6:0.  Kilka miesięcy później, a dokładnie 3 czerwca, piłkarze Pasów stoczyli pierwsze ligowe starcie z Białą Gwiazdą. Mecz ułożył się po myśli Cracovii, która po dwóch trafieniach Ludwika Gintela pokonała Wiślaków 2:1.

Ważne momenty

W latach 30-tych XX wieku Cracovia wyrosła na jedną z czołowych drużyn w kraju, co znalazło potwierdzenie w wynikach osiąganych przez zespół. Wówczas krakowski klub 3-krotnie sięgał po mistrzowski tytuł, a w 1948 roku dołożył piąty i jak na ten moment ostatni triumf w ligowej tabeli. W decydującym meczu, który odbył się 5 grudnia, Pasy pokonały graczy krakowskiej Wisły 3:1 i mogły cieszyć się z sukcesu. Pojedynek ten uznawany jest za najważniejszy mecz w historii klubu z ulicy Kałuży.

Słodko-gorzko

Z każdym kolejnym rokiem drużyna zza Błoń notowała sportowy regres, osuwając się na coraz to niższe szczeble. Przełamanie nadeszło wraz z sezonem 2003/2004, kiedy to drużyna dowodzona przez trenera Wojciecha Stawowego wywalczyła awans na ekstraklasowe boiska, na których występowała do 2012 roku. Wówczas Cracovia pożegnała się z piłkarską elitą, by po roku nieobecności ponownie zameldować się wśród najlepszych drużyn w kraju i od tego nieprzerwanie toczy boje na szczeblu Ekstraklasy. W sezonie 2019/2020 Cracovia dowodzona przez trenera Michała Probierza wywalczyła pierwsze od blisko 70 lat trofeum, sięgając po Puchar oraz po Superpuchar Polski.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV