Kilka słów o rywalu: Bruk-Bet Termalica Nieciecza

W sobotnie popołudnie piłkarze Białej Gwiazdy zameldują się w podtarnowskiej Niecieczy, gdzie w ramach 2. serii gier zmierzą swoje siły z tegorocznym beniaminkiem PKO Bank Polski Ekstraklasy - Bruk-Bet Termaliką. Zanim jednak piłkarze obu zespołów wybiegną na murawę, postanowiliśmy nieco przyjrzeć się najbliższemu rywalowi Wiślaków i sprawdziliśmy, co słychać w obozie Słoni.


  • 30.07.2021r.
  • Redakcja
  • B. Ziółkowski

Początek futbolu w Niecieczy datuje się na 1922 roku, kiedy to młodzież powracająca z frontów I wojny światowej zaczęła wykorzystywać wolny czas na grę w piłkę, a do ojców założycieli drużyny zalicza się takie postaci, jak Stanisław Nowak, Władysław Kaczówka i Kazimierz Wrzos. Początkowo zespół z podtarnowskiej miejscowości był jedynym klubem piłkarskim w okolicy, gdzie jednak z biegiem czasu powstało kilka drużyn, z którymi Nieciecza mierzyła swoje siły w latach 20-tych XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej działalność sportowa przybrała formę organizacyjną, skutkiem czego w Niecieczy powstał Ludowy Klub Sportowy (LZS), a w 1947 roku otwarte zostało boisko, które po dziś dzień znajduje się w tym samym miejscu.

Kurs na Ekstraklasę

Pierwsze sukcesy LZS Nieciecza zaczęła odnosić w latach 50-tych, kiedy to z powodzeniem występowała na szczeblu klasy okręgowej (obecnej III i IV lidze). Lata 70-te przyniosły ze sobą pierwszy poważny kryzys organizacyjny oraz sportowy, co wpłynęło również na funkcjonowanie drużyny, której działalność została zawieszona. W 1983 roku reaktywowano zespół, który rozpoczął swoje zmagania na szczeblu klasy C, by po kilku sezonach zagościć w klasie A, a następnie ponownie znaleźć się w klasie okręgowej.

Za najdynamiczniejszy okresem w rozwoju klubu można niewątpliwie uznać pierwszą dekadę XXI wieku, która przyniosła drużynie nowego sponsora tytularnego w postaci firmy Bruk-Bet. Zespół regularnie zaczął piąć się po kolejnych szczeblach rozgrywkowych, aż w końcu w 2015 roku po raz pierwszy zameldował się w Ekstraklasie.

Powrót na piłkarskie salony

Na szczeblu najwyższej klasy rozgrywkowej Słonie występowały przez trzy sezony, po czym wraz z końcem sezonu 2017/2018 opuściły ekstraklasowe szeregi. Kolejne trzy lata Bruk-Bet spędził w I lidze, i dopiero miniona edycja rozgrywek zapewniła podopiecznym Mariusza Lewandowskiego upragniony awans i powrót na piłkarskie salony.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV