Jubileusz 115-lecia Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków SA

Piłka nożna to 90 minut sportowych emocji - podań, dryblingów, strzałów, przechwytów. Co pewien czas dostrzegamy jednak, że futbol to coś znacznie więcej. Okazją do takich refleksji jest chociażby jubileusz - patrząc na historię Wisły uświadamiamy sobie, że Towarzystwo Sportowe to 115 lat wspólnoty wielu pokoleń sportowców, działaczy i sympatyków. Fakt ten czyni nas najstarszym polskim klubem, będącym pierwszym zdobywcą Pucharu Polski, pierwszym mistrzem Ligi Polskiej i 14-krotnym triumfatorem rodzimej Ekstraklasy.


  • 08.06.2021r.
  • Redakcja

Historia pokazuje, jak ważna na piłkarskiej mapie Polski jest Biała Gwiazda, która jest marką rozpoznawalną również poza granicami kraju. Niezapomniane rywalizacje na arenie międzynarodowej z Club Brugge KV, z Realem Saragossa, z Parmą, z Schalke 04, z Lazio Rzym czy z Realem Madryt oraz z FC Barceloną, do dzisiaj budzą ogromne emocje i przywołują wciąż żyjące w nas wspomnienia.  

Wisła Kraków już u swojego zarania stanowiła świadectwo, że piłka nożna to „coś więcej”. Pomysł założenia drużyny wynikał z przekonania profesora Tadeusza Łopuszańskiego, że futbol może być doskonałym narzędziem w procesie wychowania młodzieży. Gra miała uczyć reguł fair play, współpracy, odpowiedzialności, miała budować poczucie wspólnoty. To wszystko posiadało swój wymiar patriotyczny w czasach zaborów, co zaakcentowano poprzez wybór nazwy i barw. Wisła realizowała misję społeczną, kładąc nacisk na szkolenie młodzieży i propagując jak najszerzej sportowy tryb życia - przykładowo poprzez sieć wiślackich filii w mniejszych miejscowościach. Do tych ideałów i dzisiaj nawiązuje nasza Akademia Piłkarska.  

Sportowcy Wisły niejednokrotnie dali wyraz przywiązaniu do wartości stanowiących fundament Towarzystwa Sportowego. Robili to godną postawą na boisku, ale i poza nim pamiętali o przestrodze Henryka Reymana „nie dopuście do tego, by ludzie uznali Was za niegodnych… podania ręki”. Spoglądając w przeszłość z dumą myślimy o tych Wiślakach, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i walczyli w jej obronie, nierzadko odnosząc rany lub ponosząc śmierć. Sport nabrał szczególnej rangi w okresie okupacji 1939-45, gdy stał się symbolem siły przetrwania, a Biała Gwiazda - choć formalnie zakazana - to w konspiracji była wciąż obecna na piłkarskich boiskach.  

Historia Wisły to dzieje zmagania się z przeciwnościami losu na drodze do zakładanego celu. Często były to niesprzyjające okoliczności polityczne, czasem żywioły niszczące klubową infrastrukturę. Niejednokrotnie Wisła musiała też stawiać czoła trudnej sytuacji finansowej. Per aspera ad astra - przez trudy do gwiazd - to hasło dobrze oddaje nastawienie Wiślaków. 

Poprzednie pokolenia sportowców, działaczy i kibiców regularnie świętowały tę niezłomność. Pierwszy jubileusz zorganizowano w 1921 roku, raptem 3 lata po reaktywacji Wisły, gdy Towarzystwo Sportowe zawiesiło działalność na czas I Wojny Światowej. W 1936 roku urodziny Wisły obchodzono na skromnie odbudowanym stadionie, gdy rok wcześniej nawałnica doszczętnie zniszczyła trybunę. Niezwykłą wymowę miał jubileusz 35-lecia w 1941 roku - udało się go zorganizować pomimo zarekwirowania boiska Wisły i pomimo obecności niemieckich wojsk w pobliżu Parku Sportowego Juvenii, gdzie odbywały się uroczystości.  

Obecna sytuacja, w której jako całe społeczeństwo walczymy z epidemią koronawirusa, negatywnie wpływa na funkcjonowanie klubu. Ogranicza również nasze możliwości organizacji jubileuszu. Pomimo tych okoliczności przygotowaliśmy plan obchodów uświetniających urodziny najstarszego klubu sportowego i 13-krotnego Mistrza Polski.  

W przeszłości często jubileusze Wisły uświetniała wizyta zagranicznych klubów. Uroczyste mecze Biała Gwiazda rozgrywała między innymi z Chelsea Londyn, Sevillą, Dinamo Moskwa czy Belo Horizonte. W tym roku do tego grona dołączy kolejna renomowana drużyna, jaką jest Borussia Dortmund.

Sponsorem Strategicznym Obchodów została firma Nowak-Mosty, która od listopada 2019 roku stała się częścią wiślackiej rodziny. Od tego momentu przedstawiciele przedsiębiorstwa regularnie uczestniczą w okazjonalnych wydarzeniach, wspierając włodarzy Białej Gwiazdy na wielu polach. Realizacja celów, w tym jubileuszowych, nie byłaby możliwa bez wsparcia także innych Sponsorów i Partnerów, którzy włączyli się w 115-lecie klubu.

Honorowy Patronat nad jubileuszem objął m.in. Prezydent Miasta Krakowa, ZIS, PZPN, Ekstraklasa i MZPN.

Program obchodów 115-lecia TS Wisła Kraków SA

CZERWIEC

• Konferencja prasowa rozpoczynająca obchody 115-lecia - 8.06.2021;

• Uruchomienie dedykowanej strony obchodów 115-lecia;

• Ogłoszenie nominowanych do jedenastki retro oraz jedenastki złotej ery;

• Uroczysta Msza w Kościele Mariackim - 19.06 o godzinie 11.00;

• Iluminacja świetlna na budynkach miejskich - 19.06;

• Turniej im. Adama Grabki.

LIPIEC

• Piknik dla rodzin z dziećmi;

• Ogłoszenie wyboru dwóch jedenastek na murawie podczas meczu jubileuszowego;

• Mecz jubileuszowy.

SIERPIEŃ

• Odsłonięcie dwóch jedenastek w postaci tablic pamiątkowych na elewacji stadionu;

• Turniej klubów partnerskich;

• Odsłonięcie pierwszej gwiazdy w ramach Alei Gwiazd.

WRZESIEŃ

• Bieg na 1906 metrów;

• Turniej im. Adama Grabki - II edycja;

• Historyczna inscenizacja meczu retro z Garbarnią Kraków;

• Okazjonalna wystawa pamiątek Wisły Kraków.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV