Historyczny wynik Polski na ME


10-17 czerwca we włoskiej Pescarze odbyły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej osób niewidomych. Biało-Czerwoni - mimo braku utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej - osiągnęli historyczny wynik, plasując się na 7. lokacie, do którego przyczynili się gracze i sztab Białej Gwiazdy BF.


  • 21.06.2022r.
  • Redakcja

Polacy awansowali na mistrzostwa w wyniku sankcji nałożonych przez federację IBSA na Rosjan, a los przydzielił im w fazie grupowej Hiszpanię, Niemcy, Anglię oraz Rumunię.


„Jadąc na Euro wszyscy mieliśmy świadomość, iż przed nami niezwykle wymagający turniej z dużo lepszymi i z bardziej doświadczonymi zespołami. Nikt z nas nie myślał nawet o tym, że otrzemy się o miejsce premiowane utrzymaniem w Dywizji A - zwłaszcza po bardzo bolesnym doświadczeniu ze sparingowego turnieju w Berlinie. Jestem pewien, że rywale patrzyli na nas raczej jak na dostarczycieli łatwych punktów i bramek” - mówił Mateusz Krzyszkowski, skrzydłowy Wisły BF.

Turniej rozpoczął się od niemałej sensacji w wykonaniu Polaków, którzy powstrzymali mistrzów Europy i uczestników minionych Igrzysk - reprezentację Hiszpanii - remisując z „La Roja” 0:0. Zdobyty w tym starciu punkt napędził kadrowiczów do walki i okazał się kluczem do awansu, który w połączeniu z trzema oczkami po wygranej 2:1 nad Rumunią pozwolił zająć trzecią lokatę w fazie grupowej i cieszyć się z szansy na dalszą walkę o utrzymanie i cenne premie w postaci awansu do kolejnych międzynarodowych rozgrywek.

W międzyczasie Polska rozegrała mecze z Anglią i z Niemcami, w których - mimo niezwykle heroicznej walki w defensywie - nie udało się zakończyć pozytywnym rezultatem. Mecze zakończyły się porażkami 0:4 oraz 1:4.

„Faza grupowa w naszym wykonaniu była naprawdę świetna. Bardzo dobra gra w defensywie w połączeniu z groźnymi atakami za sprawę Martina Junga pozwoliły nam osiągnąć coś, co przed startem rozgrywek bralibyśmy w ciemno. Oczywiście, postronny kibic może pomyśleć, że to raczej średni sukces, ale jeśli ktoś zagłębiony jest w realiach BF, to zna ogólną sytuację, warunki i możliwości rozwoju w naszym kraju oraz w krajach naszych rywali, uznając te wyniki za bardzo dobre. Przyznać jednak trzeba, że to nie wyniki są tu kluczem, a raczej nasza postawa i to, jak dobrze zaprezentowaliśmy się podczas wszystkich spotkań, nawet tych przegranych” - podkreślił szkoleniowec sekcji oraz kadry, Dominik Foryś.

W grupie barażowej Biało-Czerwonym niestety nie poszło już tak łatwo. Oba spotkania przegrali spadając tym samym z najwyższej klasy rozgrywkowej - na pocieszenie został im awans do interkontynentalnych rozgrywek, których powstanie IBSA ogłosiła podczas ME.

„Kontuzje, brak wystarczających pokładów sił, dekoncentracja w kluczowych sytuacjach i być może brak przyzwyczajenia do gry w momentami ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Wydaje mi się, że to kilka czynników, które na pewno wpłynęły na końcową lokatę naszego zespołu. Nie ma też co się oszukiwać i trzeba jasno powiedzieć, że przegraliśmy te spotkania z zespołami po prostu lepszymi od nas. Nie zmienia to faktu, że pokazaliśmy siłę i polskiego ducha walki, który dał się we znaki rywalom, co pozwoliło nam na budowanie respektu u przeciwników. Co tu dużo mówić - jestem dumny z naszej gry” - dodał Marcin Ryszka, kapitan Wisły BF i reprezentacji.

Kadra - a także wiślacka sekcja - najbliższe tygodnie spędzi odpoczywając od grzechoczących futbolówek, ładując baterie na drugie półrocze.  Nie oznacza to jednak, że w najbliższych dniach nic interesującego się nie wydarzy - śledźcie profile społecznościowe Wisły BF, aby być na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami! 

Gracze uczestniczący w ME:
Marcin Ryszka (C)
Martin Jung (4 gole)
Michał Woszczak
Kacper Domagała
Szymon Tyburski
Mateusz Krzyszkowski
Krzysztof Bednarkiewicz

Sztab uczestniczący w ME:
Dominik Foryś
Piotr Niesyczyński
Marek Żychowski
Tomasz Klasa

Wyniki fazy grupowej:
• Hiszpania 0:0 Polska
• Polska 0:4 Anglia
• Rumunia 1:2 Polska
• Polska 1:4 Niemcy

Tabela fazy grupowej:
1. Anglia - 12 pkt
2. Niemcy - 9 pkt
3. Polska - 4 pkt
4. Rumunia - 3 pkt
5. Hiszpania - 1 pkt

Zespoły z miejsc 3 i 4 fazy grupowej tworzyły czterozespołową grupę barażową, w której dwa pierwsze miejsca premiowane były pozostaniem w Dywizji A. Do tabeli na start doliczane były punkty za bezpośrednie starcie z grupowym rywalem - w przypadku Polski były to 3 oczka za zwycięstwo 2:1 z Rumunią.

Wyniki fazy barażowej:
• Polska 0:2 Grecja
• Włochy 3:1 Polska

Tabela fazy barażowej:
1. Włochy - 7 pkt
2. Grecja - 5 pkt
3. Polska - 3 pkt
4. Rumunia - 1 pkt

Tabela końcowa ME Blind Football 2022:
1. Francja
2. Turcja
3. Anglia
4. Niemcy
5. Włochy
6. Grecja
7. Polska
8. Rumunia
9. Hiszpania
10. Czechy

Wicemistrz Europy (z racji triumfu Francji) premiowany był awansem na Igrzyska, pozycje 1-5 udziałem w Mistrzostwach Świata, natomiast lokaty 6-7 kwalifikacją do nowo powstałych rozgrywek interkontynentalnych. Zespoły z miejsc 7-10 (z racji zmian strukturalnych rozgrywek) relegowane zostały do Dywizji B.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV