Garść statystyk przed meczem Wisła - Śląsk

Już w sobotę 29 sierpnia o godzinie 17:30 rozpocznie się mecz Wisły Kraków w drugiej kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy. W pierwszej serii gier, podopieczni trenera Artura Skowronka zremisowali w meczu wyjazdowym z Jagiellonią Białystok, a teraz przyjdzie im się zmierzyć na własnym obiekcie ze Śląskiem Wrocław. Z tej okazji przyjrzeliśmy się poprzednim meczom z udziałem tych drużyn.


  • 28.08.2020r.
  • Arek Warchał

Pierwszy mecz Wisły Kraków ze Śląskiem Wrocław w oficjalnych rozgrywkach odbył się prawie 55 lat temu. 7 listopada 1965 roku obie ekipy zmierzyły się ze sobą w ramach 12. kolejki 1. ligi. Podopieczni trenera Czesława Skoraczyńskiego nie mieli łatwego zadania, ponieważ tamtego dnia drużyna z Wrocławia była bardzo dobrze dysponowana. Ostatecznie żadnej z drużyn nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Mecz w pierwszym kwadransie nie stał na zbyt wysokim poziomie. Zarówno ze strony Śląska Wrocław, jak i krakowskiej Wisły brakowało konkretów pod bramkami swoich rywali, co sprawiło, że nie oglądaliśmy wielu klarownych sytuacji do oddania strzału. Po piętnastu minutach do głosu doszli natomiast gospodarze, którzy w późniejszym etapie spotkania niepodzielnie dominowali. I tak w 37. minucie gry dobrą centrę jednego ze swoich kolegów z zespołu wykorzystał Śpiewok, który głową pokonał bramkarza Białej Gwiazdy. W drugiej części meczu gra nieco się wyrównała, czego efektem była bramka na 1:1 strzelona przez Czesława Studnickiego. Mimo kilku okazji do strzelenia drugiej bramki, żadnej z drużyn ta sztuka się nie udała i pierwszy mecz Wisły Kraków ze Śląskiem Wrocław w oficjalnych rozgrywkach zakończył się bramkowym remisem.

Poprawić statystyki

W dotychczasowej historii obie ekipy miały możliwość zmierzyć się ze sobą w 83 oficjalnych spotkaniach. Niestety, bilans jest dla naszego zespołu niekorzystny. Śląsk Wrocław odnosił zwycięstwa w aż 36 meczach. 7 wygranych mniej ma na swoim koncie krakowska Wisła, z kolei w 18 grach drużyny musiały zadowolić się remisem. Bilans bramkowy również przemawia na korzyść drużyny z Wrocławia, jednak ta przewaga nie jest zbyt duża. Krakowianie 88 razy pokonywali bramkarza Śląska, z kolei wiślaccy golkiperzy musieli wyciągać piłki z siatek po strzałach rywala 91 razy.

Najwyższe wygrane

Najbardziej okazałe zwycięstwo krakowskiej Wisły ze Śląskiem Wrocław przypada natomiast na 1961 rok, kiedy to obie drużyny spotkały się ze sobą, by rozegrać mecz towarzyski. Wiślacy okazali się zdecydowanie lepsi od występującego wówczas w 2. lidze Śląska Wrocław i pokonali rywala aż 6:0. Dwie bramki strzelił Antoni Rogoza, a po jednej dołożyli Stanisław Śmiałek, Kazimierz Kościelny, Ryszard Wójcik oraz Marian Machowski. Z kolei największą porażką Białej Gwiazdy z wrocławskim klubem była ta z 1989 roku. Wówczas drużyny zmierzyły się ze sobą w ramach 26. kolejki 1. ligi. Występująca w roli gospodarza krakowska Wisła nie miała żadnych szans z rywalem. Śląsk, który był tego dnia wyraźnie lepszy, pokonał nasz zespół aż 6:0. Bramki dla wrocławian strzelali wówczas Aleksander Socha, który zaliczył dwa trafienia, Rajmund Horst, Stefan Machaj oraz Waldemar Prusik.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV