Garść statystyk przed meczem Lech - Wisła

Rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy są już prawie na półmetku. W ramach meczu 14. kolejki podopieczni trenera Petera Hyballi pojadą do Poznania, by tam zmierzyć się z drużyną Lecha. Poprzednie spotkania z udziałem tych dwóch drużyn niejednokrotnie były niezwykle emocjonujące. Postanowiliśmy przybliżyć wam nieco historię gier z udziałem Kolejorza oraz Białej Gwiazdy.


  • 17.12.2020r.
  • Arek Warchał

Pierwszym oficjalnym meczem z udziałem krakowskiej Wisły oraz Lecha Poznań było spotkanie z 27 kwietnia 1947 roku. Wówczas oba zespoły spotkały się ze sobą w ramach 4. kolejki eliminacji do mistrzostw Polski. Wydarzenie to było niezwykle oczekiwane przez kibiców zarówno jednej, jak i drugiej drużyny, ponieważ końcowy rezultat mógł w znaczący sposób wpłynąć na wygląd tabeli. Ewentualne zwycięstwo Wiślaków sprawiłoby, że Lech znalazłby się w dość trudnej sytuacji, a wygrana poznańskiej drużyny spowodowałaby jeszcze większy ścisk wśród reszty zespołów pozostających w rozgrywkach. Mecz zgodnie z oczekiwaniami prowadzony był w niezwykle szybkim tempie. Zarówno krakowianie, jak i poznaniacy przeprowadzili wiele składnych akcji, które nierzadko kończyły się dobrymi sytuacjami do strzelenia gola. W początkowej fazie meczu lepsze wrażenie sprawiali piłkarze Lecha, jednak byli oni nieskuteczni w swoich próbach. Po pół godzinie gry do głosu zaczęli dochodzić piłkarze z Małopolski, którzy swoich szans upatrywali m.in. po stałych fragmentach gry, jednak defensywa rywala spisywała się bardzo solidnie. Na jedynego gola w tamtym meczu musiano czekać do niespełna 80. minuty. Wówczas Władysław Giergiel zagrał celne podanie do Józefa Kohuta, a ten bez problemów pokonał bramkarza poznańskiej drużyny i w pierwszym oficjalnym meczu Wisły Kraków z Lechem Poznań lepsi okazali się Wiślacy, wygrywając 1:0.

 

Najwyższe zwycięstwa

 

Bez wątpienia meczem, który zapadł w pamięć kibicom krakowskiej Wisły ze względu na osiągnięty rezultat jest spotkanie z 30 maja 1976 roku, kiedy to Biała Gwiazda podejmowała na własnym stadionie poznański zespół. Starcie przyciągnęło na trybuny bardzo dużą liczbę fanów. Według niektórych źródeł, grę oglądało z wysokości trybun blisko 30 tysięcy fanów. Od początku trwania meczu widoczna była przewaga gospodarzy, której jednak nie potrafili w pełni wykorzystać, ponieważ w pierwszych minutach zawodziła ich skuteczność. Także formacja defensywna Lecha wywiązywała się poprawnie ze swoich zadań. Przełom nastąpił w 36. minucie, gdy Antoni Szymanowski wykończył świetną akcję Wiślaków i strzelił gola na 1:0. W pierwszej połowie naszym zawodnikom udało się jeszcze dwukrotnie trafić do siatki rywala, a autorem obu bramek był Kazimierz Kmiecik, który rozegrał wówczas świetne spotkanie. Po przerwie najskuteczniejszy strzelec w historii Białej Gwiazdy był autorem jeszcze dwóch trafień, bramkę na 5:0 strzelając po rzucie karnym. W 71. minucie kolejnego gola dla naszego klubu strzelił Jan Jałocha, a cztery minuty później Kmiecik trafił po raz kolejny. Pod koniec regulaminowego czasu gry, Jałocha ustalił wynik meczu na 8:0, co do dzisiaj jest najwyższą wygraną Wisły Kraków nad Lechem Poznań.

 

Z kolei jeżeli chodzi o najwyższe wygrane Kolejorza nad krakowską Wisłą, to nie są one już tak efektowne jak w sytuacji opisanej powyżej. Poznaniakom kilkukrotnie udawało się wysoko pokonywać nasz zespół, a najwyższymi wygranymi nad 13-krotnym mistrzem Polski były zwycięstwa 4:1 oraz 3:0. Pierwszy z tych wyników padał czterokrotnie, a wygrana trzema golami zdarzyła się w dotychczasowej historii pięć razy.

 

Dotychczasowe rywalizacje

 

Jeśli chodzi o dotychczasowe mecze z udziałem Białej Gwiazdy i Kolejorza, to te drużyny spotkały się ze sobą do tej pory 125 razy w ramach wszystkich rozgrywek, w tym 110 odbyło się na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju. Krakowianom udało się zwyciężyć w 45 spotkaniach, a w 48 górą byli piłkarze z Poznania. Remisem zakończyły się 32 starcia. Co ciekawe, choć bilans meczów jest dla krakowskiej drużyny niekorzystny, to nasz zespół lepiej wypada w statystyce strzelonych goli. Krakowianom udało się dotychczas strzelić 174 bramki. Dla porównania, liczba zdobytych bramek przez Kolejorza zatrzymała się na tę chwilę na 166.

 

 

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację