Garść statystyk przed meczem #JAGWIS

Już w najbliższy poniedziałek o godzinie 18.00 rozpocznie się ostatni mecz 1. kolejki nowego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Na zakończenie zmagań w pierwszej serii gier krakowska Wisła zmierzy się w spotkaniu wyjazdowym z Jagiellonią Białystok. Przyjrzeliśmy się historii rywalizacji poniedziałkowych bohaterów.


  • 22.08.2020r.
  • Arek Warchał

Pierwsze spotkanie tych drużyn w oficjalnych rozgrywkach datowane jest na 15 września 1985 roku. Wówczas Biała Gwiazda prowadzona była przez trenera Lucjana Franczaka pokonała ekipę z Podlasia 1:0, a w składzie krakowskiej drużyny kibice mogli oglądać takich zawodników, jak chociażby Robert Gaszyński, Marek Motyka czy Wojciech Gorgoń. Co ciekawe, pierwszy mecz Wiślaków z piłkarzami Jagiellonii Białystok rozgrywany był jeszcze w momencie, gdy obie drużyny rywalizowały w ówczesnej 2. lidze.

Krakowianie nie mieli łatwego zadania, ponieważ - zwłaszcza podczas trwania pierwszej części meczu - gracze z Białegostoku stwarzali sobie bardzo wiele okazji do tego, by objąć prowadzenie. Co nie powiodło się piłkarzom Jagi, udało się krakowskiej drużynie. W 9. minucie meczu dobrze zachował się Maciej Smagacz, który ograł defensorów rywala i pewnie pokonał bramkarza gospodarzy. Białostoczanie już kilka chwil po zdobytej bramce stanęli przed szansą na wyrównanie. Na szczęście piłka po strzale Romana Miszewskiego z rzutu karnego obiła jedynie słupek bramki Gaszyńskiego. Druga część meczu ukazała przewagę Wiślaków, jednak mimo kilku dogodnych okazji wynik nie uległ zmianie.

Na korzyść Wisły

W dotychczasowej historii Wisła Kraków zmierzyła się z Jagiellonią Białystok w 46 meczach. Bilans przemawia na korzyść Białej Gwiazdy, która odnosiła 23 zwycięstwa, o 10 mniej wygranych ma na swoim koncie „Jaga”, a kolejne 10 gier kończyło się remisem. W dotychczasowych potyczkach z zespołem z Podlasia Wiślakom udało się aż 82 razy pokonywać bramkarzy rywala. Jeśli chodzi o bramki strzelone Wiśle Kraków, to ta liczba na chwilę obecną zatrzymała się na 50 trafieniach.

Najwyższe wygrane

Wiele było pojedynków Wisły Kraków z Jagiellonią, które wywoływały spore emocje zarówno wśród kibiców Białej Gwiazdy, jak i Żółto-Czerwonych. Najwyższy wynik, jakim zespół spod Wawelu pokonał ekipę z Podlasia, to 5:0. Padł on dwukrotnie przy Reymonta w 2007 i w 2008 roku. Dwa najwyższe rezultaty nad krakowianami drużyna z Białegostoku zanotowała natomiast w 1987 roku (3:0), a następnie w 2013 roku (5:2).

Fotogalerie

Wisła Kraków TV

Pobierz naszą aplikację