Fantasy 1. Liga: Runda wiosenna

W piątek 10 lutego startuje 19. kolejka rozgrywek Fortuna 1. Liga, ale już dziś można stworzyć swoją drużynę w konkursie Fantasy 1. Liga i sprawdzić się w roli menedżera. Warto spróbować, bo na najlepszych czekają nagrody.


  • 07.02.2023r.
  • Fortuna 1. Liga

Zasady zabawy są bardzo proste. Wystarczy się zarejestrować (jeżeli brałeś udział w poprzedniej edycji, wystarczy, że się zalogujesz) i z piłkarzy grających na co dzień w rozgrywkach Fortuna 1 Liga stworzyć swój zespół. Osiągnięcia uczestnika konkursu zależą od wyników (bramki, asysty, inne), jakie uzyskają wybrani przez niego zawodnicy w prawdziwych ligowych meczach. Centrum Fantasy 1 Liga jest dostępne TUTAJ.

1. TWORZENIE DRUŻYNY

Kupujemy piętnastu piłkarzy (2 bramkarzy, 5 obrońców, 5 pomocników, 3 napastników), pamiętając, że musimy zmieścić się w budżecie, który wynosi 26 wirtualnych złotych, a także o tym, że z jednego ligowego klubu może się znaleźć w naszej drużynie co najwyżej 3 graczy!

Po zakupie 15 piłkarzy decydujemy, którzy będą grać w podstawowym składzie, a którzy powędrują na ławkę rezerwowych. Żeby zawodnika z rezerwy przesunąć do składu podstawowego, musimy najechać kursorem na jego koszulkę, złapać ją i przeciągnąć (mechanizm drag&drop) w miejsce zawodnika na diagramie boiska, który zostanie rezerwowym. Kolejnym krokiem jest wybór kapitana (punktuje podwójnie) i jego zastępcy (punktuje podwójnie, jeśli nie zagra kapitan).

UWAGA! Do czasu rozpoczęcia pierwszego meczu rundy wiosennej, czyli do piątku 10 lutego, do godz. 17:45, możemy robić dowolną liczbę transferów, zmieniać ustawienie piłkarzy na boisku (1-3-4-3, 1-3-5-2, 1-4-4-2, 1-4-5-1, 1-4-3-3, 1-5-3-2, 1-5-4-1), kapitana i jego zastępcę, przesuwać zawodników do składu rezerwowego i odwrotnie.

2. LIGI PRYWATNE

Każdy uczestnik zabawy może założyć własną ligę prywatną i zaprosić do niej znajomych lub innych uczestników konkursu. Każda liga prywatna ma swój własny ranking. Są dwa rodzaje lig prywatnych - klasyczne i head-to-head. W tych pierwszych o kolejności w lidze decyduje suma punktów w konkursie, natomiast w drugich - co kolejkę zdobywamy do klasyfikacji ligi albo 3 punkty (zwycięstwo), albo 1 (remis). To wszystko zależy od tego, jak zakończy się nasz pojedynek z innym uczestnikiem ligi.

3. REZERWOWI

W rezerwie zawsze będziemy mieć bramkarza i trzech zawodników z pola. Jeżeli podstawowy bramkarz nie zagra, punktować za niego będzie bramkarz rezerwowy – jeżeli oczywiście grał w kolejce. W przypadku zawodników z pola liczy się kolejność. Pierwszeństwo w zastępowaniu niegrających zawodników z pierwszego składu ma rezerwowy z numerem 1. Jeżeli nie grał ktoś ze składu podstawowego, a także pierwszy rezerwowy, to do punktacji zaliczać się będą zdobycze rezerwowego z numerem 2 itd.

4. NAGRODY

Trzech najlepszych menedżerów klasyfikacji generalnej otrzyma oryginalne koszulki meczowe wybranego pierwszoligowego klubu. Podobną koszulkę przewidziano również dla administratora najlepszej klasycznej ligi prywatnej. Z kolei w rankingu marca do wygrania jest oficjalna piłka Fortuna 1 Ligi o wartości 400 złotych, a w kwietniu i maju są zestawy gadżetów reprezentacji Polski. Od 21. kolejki startuje liga specjalna pod nazwą 1. LIGA FANTASY CUP, gdzie do wygrania będzie koszulka reprezentacji Polski z autografami piłkarzy. Koniecznie zaglądajcie do działu AKTUALNOŚCI. To tam będą się pojawiać informacje o kolejnych nagrodach.

4. ŁAWKA GRA (nowość)

Raz w trakcie edycji menedżer konkursu może uruchomić dodatkową aktywność ŁAWKA GRA, co spowoduje, że do dorobku drużyny będą się liczyć zdobycze punktowewszystkich piłkarzy - tych ze składu podstawowego i tych ze składu rezerwowego.

5. PUNKTACJA

Bramki:
- napastnicy: 4 punkty
- pomocnicy: 5 punktów
- obrońcy: 6 punktów
- bramkarze: 8 punktów

Asysty:
- napastnicy i pomocnicy: 3 punkty
- obrońcy: 4 punkty
- bramkarze: 6 punktów

Mecz bez straconej bramki:
- obrońcy i bramkarze: 3 punkty
- pomocnicy: 1 punkt

Za udział w meczu:
- piłkarz ze składu podstawowego: 2 punkty
- piłkarz ze składu rezerwowego: 1 punkt

Rezultat spotkania:
- zwycięstwo drużyny: 1 punkt

Obrona rzutu karnego: 4 punkty

Wywalczenie rzutu karnego: 2 punkty

Obronione strzały przez bramkarza:
- każde 3 obronione strzały: 1 punkt

Strata bramki:
- tylko bramkarze i obrońcy - po minus 1 punkt za każdą straconą bramkę z wyłączeniem pierwszej

Żółta kartka: minus 1 punkt

Czerwona kartka: minus 3 punkty

Niewykorzystany rzut karny: minus 3 punkty

Bramka samobójcza: minus 3 punkty

Spowodowanie rzutu karnego: minus 2 punkty

Fotogalerie

Wisła Kraków TV