Był taki mecz: Wisła Płock - Wisła Kraków 0:5 (29.10.2000)

We wczesne niedzielne popołudnie piłkarze Białej Gwiazdy wybiegną na murawę Stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku, by w ramach 13. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy stawić czoła tamtejszej Wiśle. Zanim jednak to nastąpi, postanowiliśmy przypomnieć spotkanie, które odbyło się na Mazowszu dokładnie 21 lat temu. 


  • 29.10.2021r.
  • J. Sumera

W 12. serii gier ówczesnej I ligi krakowska Wisła stawiła się w Płocku, gdzie zmierzyła się z miejscowym zespołem Orlenu. Na obiekt przy ulicy Łukasiewicza podopieczni trenera Oresta Lenczyka udali się w jednym celu, jakim było zwycięstwo i powiększenie swojego punktowego dorobku o kolejny komplet oczek.  

Mocny początek 

Szkoleniowiec Białej Gwiazdy dał odpocząć niektórym zawodnikom, którzy trzy dni wcześniej rywalizowali w pucharowym meczu z FC Porto. Wśród nich byli tacy gracze, jak między innymi Olgierd Moskalewicz, Radosław Kałużny czy Kamil Kosowski. Wiślacy rozpoczęli od mocnego uderzenia, bowiem już pierwsza akcja potoczyła się po ich myśli - w 3. minucie na listę strzelców wpisał się Tomasz Frankowski, dając swojej drużynie jednobramkowe prowadzenie. Wybici z rytmu gospodarze próbowali wrócić na odpowiednie tory, jednak dwadzieścia minut później krakowianie wyprowadzili kolejny cios. Tym razem za sprawą Ryszarda Czerwca, który sprytnym strzałem z dystansu przelobował lekko wysuniętego bramkarza gości. Goście jeszcze przed przerwą mogli powiększyć swoją przewagę, a swoje szanse pod bramką gospodarzy mieli Żurawski i Frankowski, jednak próba żadnego z nich nie znalazła drogi do siatki.  

Zwycięski koniec 

Po zmianie stron niewiele się zmieniło, gdyż to gracze spod Wawelu nadal byli stroną, która nadawała ton boiskowym wydarzeniom, wytrącając z rąk płocczan wszelkie atuty. Taka postawa zaowocowała kolejnymi dwoma trafieniami, których autorem został Łukasz Sosin. Dzieła zniszczenia na dwie minuty przed końcem dopełnił jednak Olgierd Moskalewicz, posyłając atomowe uderzenie w samo okienko bramki strzeżonej przez Jarosława Krupskiego, dzięki czemu w finalnym rozrachunku potyczka zakończyła się efektownym zwycięstwem Białej Gwiazdy, która pokonała Orlen Płock 5:0. 

Orlen Płock - Wisła Kraków 0:5 (0:2)
0:1 Frankowski 3’ 
0:2 Czerwiec 23’ 
0:3 Sosin 61’ 
0:4 Sosin 73’ 
0:5 Moskalewicz 88’ 

Orlen Płock: Krupski - Mouzle, Jurkowski, Bocian, Łobodziński (31’ Pastuszka), Sobolewski, Romuzga, Dąbrowski, Popiela, Saganowski, Maćkiewicz (70’ Szarnecki) 

Wisła Kraków: Sarnat - Baszczyński, Zając (46' Kałużny), Moskal, Głowacki (73' Kosowski) - Pater, Czerwiec, Kulawik (66' Moskalewicz) - Żurawski, Sosin, Frankowski 

Fotogalerie

Wisła Kraków TV