Był taki mecz: Stal - Wisła 1:2 (02.10.1982)

W 4. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy na murawę stadionu w Mielcu wybiegną zespoły miejscowej Stali oraz krakowskiej Wisły, które w piątkowy wieczór staną do walki o ligowe punkty. Zanim jednak to nastąpi, postanowiliśmy przypomnieć spotkania, które odbyło się 2 października 1982 roku właśnie na Podkarpaciu.


  • 10.08.2021r.
  • Redakcja
  • HistoriaWisly.pl

W sezonie 1982/1983 walczące o utrzymanie drużyny Wisły i Stali stanęły naprzeciw siebie w 9. serii gier. Dla obu ekip spotkanie w Mielcu było szansą na poprawę swojego dorobku punktowego i postawienie milowego kroku w kierunku utrzymania.

W wyjściowym składzie Białej Gwiazdy na spotkanie z mielczanami nie zabrakło takich zawodników, jak Marek Motyka, Leszek Lipka, Adam Nawałka czy Kazimierz Kmiecik, który w 8. minucie stanął przed dogodną sytuacją na zdobycie trafienia otwierającego - napastnik krakowian dobrze odnalazł się w polu karnym gospodarzy, jednak nie trafił czysto w piłkę. Po chwili optyczną przewagę zyskali Stalowcy, jednak nie potrafili jej udokumentować, co starali się wykorzystywać gracze spod Wawelu, którzy wyprowadzali niebezpieczne kontrataki, stwarzając sobie kolejne okazje strzeleckie. Na posterunku czuwał jednak Janusz Stawarz, który skutecznie bronił strzały Kmiecika, Nawałki czy Krupińskiego, dzięki czemu do przerwy utrzymał się bezbramkowy remis.

Straty odrobione

Druga połowa rozpoczęła się od ataku gospodarzy, którzy dziesięć minut po wznowieniu gry nacisnęli na obronę rywali, zmuszając ją do błędu, kiedy to Nawrocki w nieprzepisowy sposób zatrzymał we własnym polu karnym Budę, co nie umknęło uwadze arbitra, który wskazał „na wapno”. Do piłki podszedł sam poszkodowany i mocnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Stracona bramka mobilizująco podziałała na Wiślaków, którzy podkręcili tempo i wszystkie siły skierowali do ataku, co w 77. minucie przyniosło im trafienie wyrównujące autorstwa Jana Jałochy. Podopieczni trenera Romana Durnioka nie zwolnili tempa i już trzy minuty później mogli cieszyć się z upragnionego prowadzenia, a w finalnym rozrachunku także ze zwycięstw,  które zapewnił im Janusz Krupiński.  

Stal Mielec - Wisła Kraków 1:2 (0:0)
1:0 Buda 55’ (k.)
1:1 Jałocha 77’
1:2 Krupiński 80’

Stal Mielec: Stawarz - Skiba, Oratowski, Łukasik, Kubicki - Hnatio, Kawalec, Ciołek, Buda -  Janikowski, Dobrowolski (32' Banasik)

Wisła Kraków: Adamczyk - Motyka, Nawrocki, Gorgoń, Jałocha - Lipka, Targosz, Nawałka, Kapka - Kmiecik, Krupiński (88’ Suder)

Fotogalerie

Wisła Kraków TV