1 na 1: Jan Biegański vs Gieorgij Żukow

Już w najbliższą sobotę będziemy świadkami kolejnego ligowego spotkania z udziałem krakowskiej Wisły. Piłkarze prowadzeni przez trenera Petera Hyballę udadzą się do Gdańska, by rozegrać mecz z miejscową Lechią. Tradycyjnie już zestawiliśmy graczy obu ekip i przyjrzeliśmy się ich boiskowym walorom. Czas na porównanie Jana Biegańskiego oraz Gieorgija Żukowa.


  • 10.03.2021r.
  • Arek Warchał

Jan Biegański - Lechia Gdańsk

Zestawienie zaczynamy od piłkarza Lechii Gdańsk. Jan Biegański to młody i niezwykle utalentowany 18-letni pomocnik, który do kadry Biało-Zielonych dołączył stosunkowo niedawno, bo w połowie grudnia ubiegłego roku. Według różnych źródeł zainteresowanie tym zawodnikiem wykazywały zarówno polskie, jak i zagraniczne zespoły. Z racji swojego niezbyt długiego stażu w Lechii Gdańsk, Biegański nie ma na swoim koncie dużej liczby spotkań, jednakże zdążył się już zaprezentować fanom polskiej piłki z naprawdę dobrej strony. W rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy zadebiutował w 15. kolejce najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Wówczas jego zespół mierzył się z Jagiellonią Białystok, a młody gracz otrzymał kilka minut na zaprezentowanie się fanom w Polsce, jednak nie zdołał odwrócić losów spotkania. Dwie serie gier później zawodnik zameldował się na placu gry od pierwszych minut i miejsce w składzie nie oddał przez kolejne trzy kolejki. Potwierdzeniem dobrego wejścia do ekipy z północy Polski była asysta zaliczona przy trafieniu Łukasza Zwolińskiego w starciu ze Stalą Mielec. 18-latek nie ma jeszcze trafienia w tym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy, ale potrafi całkiem dobrze uderzyć z większej odległości, co zresztą sam zaznaczył w jednym z wywiadów po dołączeniu do gdańskiej ekipy. Biegański wyróżnia się umiejętnością czytania gry czy odpowiednim ustawieniem się na boisku. Dodatkowo znany jest z rzucania podań otwierających kolegom drogę do bramki rywala czy ze skutecznej asekuracji defensywy.


Gieorgij Żukow - Wisła Kraków

Po młodym zawodniku Lechii Gdańsk przyszedł czas na nieco bardziej doświadczonego gracza. Tym razem na tapet wzięliśmy Gieorgija Żukowa, który z Wisłą Kraków związany jest od listopada 2019 roku. Kazachski zawodnik dosyć szybko zaskarbił sobie sympatię wielu kibiców krakowskiej drużyny, dzięki swojej niezwykłej waleczności oraz nieustępliwości na boisku, czym niejednokrotnie wzbudzał duży szacunek u rywala. W poprzednim sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy pomocnik był jednym z podstawowych graczy Białej Gwiazdy, chociaż opuścił cztery ostatnie mecze w lidze. Początek obecnej kampanii był jednak bardzo obiecujący, ponieważ Żukow wyszedł w podstawowym składzie krakowskiej drużyny już podczas 1. kolejki, kiedy to Biała Gwiazda mierzyła się Jagiellonią Białystok. O jego dużym zaangażowaniu w boiskowe wydarzenia niech świadczy także fakt, że ma na swoim koncie dwie asysty. Te wypracował w meczach z Legią Warszawa oraz z Jagiellonią Białystok, kiedy to do bramki przeciwnika trafiali odpowiednio Yaw Yeboah oraz Felicio Brown Forbes. Niewątpliwie jednym z ważniejszych zalet tego gracza jest obok waleczności dobry przegląd pola i trafność w przewidywaniu zachowań zawodników ekipy przeciwnej. Ponadto jest to gracz, który potrafi dostrzec lepiej ustawionych kolegów z drużyny i obsłużyć ich dokładnym podaniem, co zdążył już pokazać.

Fotogalerie

Wisła Kraków TV